Wexford and District Schoolboys League

League Tables

Final Tables Season 2012/2013


U11 Division 1 P W D L Pts
Gorey Rangers 12 9 3 0 33
Wexford Albion 12 9 1 2 28
Moyne Rangers 12 6 3 3 21
St. Leonards 12 3 3 6 12
Campile 12 5 2 5 17
North End 12 3 1 8 10
Courtown Hibs 12 0 3 9 3






U11 Divison 1A P W D L Pts
New Ross Celtic 12 9 2 1 29
Crossabeg 12 7 3 2 24
Shelburne 12 6 3 3 21
Forth Celtic 12 6 2 4 20
Bridge Rovers 12 5 1 6 16
Wexford Celtic 12 1 3 8 6
Gorey Celtic 12 0 2 10 2






U11 Division 2 P W D L Pts
Rosslare Rgs 12 9 1 2 28
Caim Utd 12 7 4 1 25
St. Josephs 12 6 4 2 22
St. Cormacs 12 6 3 3 21
Camolin Celtic 12 2 3 7 9
Bunclody 12 1 4 7 7
Shamrock Rvs 12 0 3 9 3






U11 Division 2A P W D L Pts
*Corach Ramblers 12 10 0 2 30
*Fethard Rangers 12 10 0 1 30
Bree Utd. 12 8 1 3 25
Taghmon Utd 12 4 3 5 15
New Ross Town 12 4 2 6 14
Cloughbawn 12 2 0 10 6
Fastnet Rovers 12 1 0 11 3
*Corach won play-off










U11 Division 3 P W D L Pts
Adamstown 14 12 1 1 37
Enniscorthy Town 14 10 3 1 33
Kilmore Utd. 14 9 1 4 28
Curracloe 14 6 3 5 21
Blackwater 14 6 3 5 21
Tombrack 14 4 1 9 13
Gorey Rgs B 14 3 0 11 9
*Oylegate 0 0 0 0 0
*Oylegate out - Pts awarded









U11 Division 3A P W D L Pts
Ballymurn Celtic 12 11 0 1 33
Gorey Celtic B 12 10 1 1 31
New Ross Celtic B 12 6 0 6 18
Glynn Barntown 12 5 2 5 17
Wexford Albion B 12 4 1 7 13
Wexford Celtic B 12 2 0 10 6
St. Josephs B 12 2 0 10 6






U12 Division 1 P W D L Pts
*Gorey Rangers 12 9 2 1 29
*Wexford Albion 12 9 2 1 29
Moyne Rgs 12 7 1 4 22
North End 12 6 2 4 20
Shelburne Utd 12 3 2 7 11
Taghmon Utd 12 3 1 8 10
Shamrock Rvs 0 0 0 0 0
*Gorey won Play-off










U12 Division 1A P W D L Pts
Courtown Hibs 10 8 2 0 26
Ferns Utd 10 6 1 3 19
Rosslare Rgs 10 6 0 4 18
Campile Utd 10 5 1 4 16
Kilmore Utd 10 3 0 7 9
All Blacks 10 0 0 10 0






U12 Division 2 P W D L Pts
New Ross Celtic 14 12 0 2 36
*Forth Celtic 14 9 2 3 29
*Bunclody 14 9 2 3 29
Gorey Celtic 14 7 2 5 23
Duncannon 14 6 0 8 18
Killenagh 14 4 4 6 16
St. Josephs 14 2 2 11 7
Rathnure Utd 14 1 1 12 4
*Forth Celtic won play-off          
           
U12 Division 2A P W D L Pts
Gorey Rangers 2nd 10 9 1 0 28
Wexford Albion 2nd 10 7 1 2 22
Caim Utd 10 5 0 5 15
Cloughbawn 10 4 2 4 14
New Ross Town 10 1 2 7 5
Rosslare Strand 10 0 2 8 2






U12 Division 3 P W D L Pts
St. Leonards 14 13 0 1 39
Camolin Celtic 14 11 2 1 35
St. Cormacs 14 8 2 4 26
Enniscorthy Town 14 6 3 5 21
Curracloe Utd 14 3 4 7 13
Corach Ramblers 14 3 4 7 13
Stony Rovers 14 2 3 9 9
Enniscorthy Utd 14 0 2 12 2






U13 Division 1 P W D L Pts
North End 12 12 0 0 36
Gorey Rangers 12 9 0 3 27
Moyne Rangers 12 6 2 4 20
Taghmon Utd 12 4 2 6 14
Courtown Hibs 12 3 3 6 12
Wexford Albion 12 1 3 8 6
Crossabeg 12 1 2 9 5






U13 Division 2 P W D L Pts
Bunclody 14 11 1 2 34
New Ross Celtic 14 10 1 3 31
Oylegate 14 7 2 5 23
Gorey Celtic 14 8 1 5 25
St. Leonards 14 5 2 7 17
Wexford Celtic 14 3 3 8 12
All Blacks 14 4 0 10 12
Gorey Rangers B 14 2 2 10 8






U13 Division 3 P W D L Pts
*Blackwater 14 12 0 2 36
*Bridge Rovers 14 12 0 2 36
S. Josephs 14 9 1 4 28
Newpark Utd 14 8 1 4 25
Wexford Albion B 14 7 2 5 23
Bree Utd 14 4 0 10 12
Nw Ross Town 14 2 0 12 6
Enniscorthy Town 0 0 0 0 0
*Blackwater won Play-off










U14 Division 1 P W D L Pts
Wexford Albion 10 8 0 2 24
Gorey Rangers 10 5 2 3 17
Courtown Hibs 10 4 1 4 13
Moyne Rangers 10 4 2 4 14
Shelburne Utd 10 3 2 5 11
New Ross Celtic 10 2 1 7 7






U14 Division 1A P W D L Pts
Buncloy 12 11 0 1 33
Forth Celtic 12 10 0 2 30
Ferns 12 7 1 4 22
Rosslare Rgs 12 6 0 6 18
Taghmon 12 2 3 7 9
Gorey Celtic 12 2 2 8 8
St. Cormacs 12 2 0 10 6






U14 Division 2 P W D L Pts
Campile Utd 12 11 1 0 34
St. Leonards 12 9 2 1 29
Shamrock Rvs 12 7 2 3 23
Caim Utd 12 5 1 6 16
Oylegate 12 5 2 5 17
*Killenagh 0 0 0 0 0
*Duncannon 0 0 0 0 0
*out of league pts awarded










U14 Division 2A P W D L Pts
Curracloe Utd 12 11 1 0 34
Bree Utd 12 10 1 1 31
Wexford Celtic 12 8 0 4 24
Cloughbawn 12 6 0 6 18
Rosslare Strand 12 3 2 7 11
Kilmore Utd 12 2 1 9 7
Fethard Rgs 12 1 0 11 3






U14 Division 3 P W D L Pts
*Glynn Barntown 12 10 0 2 30
Tombrack Utd 12 8 3 1 27
Wexford Albion 2nd 12 6 1 5 19
Camolin Celtic 12 6 3 3 21
New Ross Town 12 3 2 7 11
Moyne Rgs 2nd 12 2 2 8 8
*Forth Celtic 2nd 12 1 1 10 4
*pts to Forth Celtic










U15 Division 1 P W D L Pts
Gorey Rangers 12 12 0 0 36
Moyne Rgs 12 10 0 2 30
Courtown Hibs 12 8 0 4 24
North End Utd 12 5 1 6 18
Wexford Albion 12 3 1 8 10
Bunclody 12 3 0 9 9
*New Ross Celtic 12 0 0 0 0
*New Ross out of league










U15 Division 2 P W D L Pts
St. Cormacs 12 11 1 0 34
Bree Utd 12 9 0 3 27
Oylegate 12 9 0 3 27
All Blacks 12 6 0 6 18
Rathnure 12 4 0 8 12
Tombrack Utd 12 2 1 9 7
*Kilmore Utd 0 0 0 0 0
*Kilmore out pts awarded










U16 Division 1 P W D L Pts
Gorey Rgs 10 8 2 0 26
New Ross Celtic 10 5 4 1 19
Curracloe Utd 10 5 1 4 16
North End 10 2 5 3 11
Moyne Rgs 10 2 1 7 8
Cloughbawn 10 1 1 8 4






U16 Division 1A P W D L Pts
*Shelburne Utd 10 7 2 1 23
Crossabeg 10 7 2 1 23
Forth Celtic 10 6 2 2 20
Bunclody 10 4 1 5 13
Gorey Celtic 10 2 1 7 7
Rosslare Rgs 0 0 0 0 0
*Shelburne won play-off










U16 Division 2 P W D L Pts
St. Cormacs 14 11 2 1 35
Taghmon Utd 14 11 1 2 34
Wexford Celtic 14 8 1 4 25
Wexford Albion 14 5 4 5 19
Courtown Hibs 14 5 0 9 15
Fethard Rgs 14 5 0 9 15
Ferns 14 3 2 9 11
Shamrock Rvs 14 2 2 10 8






U16 Division 2A P W D L Pts
Duncannon 12 10 1 1 31
Oylegate 12 9 2 1 29
Moyne Rgs 2nd 12 6 3 3 21
Corach Ramblers 12 6 2 4 20
Bridge Rovers 12 1 4 7 7
Gorey Rgs 2nd 12 1 4 7 7
Glynn Barntown 12 0 2 10 2






U16 Division 3 P W D L Pts
St. Leonards 12 11 1 0 34
Adamstown 12 7 0 5 21
Rosslare Strand 12 6 1 5 19
Caim Utd 12 6 0 6 18
Camolin Celtic 12 5 2 5 17
Killenagh 12 4 2 6 14
Newpark Ud 12 0 0 12 0